This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

tekst alternatywny

Polish Belarusian Czech Danish Estonian Finnish French German Hungarian Italian Latvian Lithuanian Norwegian Russian Slovak Swedish Ukrainian

Terier Tybetański

 

TIBETAN TERRIER, TIBETAN APSO

 

Autor: Elzbieta Chwalibóg

PIES 6/260/ 1996

 

 

Ulubieniec mnichów buddyjskich, stróż klasztorny, pasterz stad owiec, kóz i jaków Dalajlamy. Historia  tej starej rasy liczy ponad 2 tysiące lat a nazwa terier zupełnie do niej nie pasuje.

Trudno dziś ustalić linie podziału miedzy przodkami małych kosmatych psów z Tybetu: terierów, Lhasa Apso, a także shih tzu. Uważa się jednak, że terier tybetański (w skrócie TT) jest z nich najstarszy i od niego właśnie pochodzą. Więcej, sądzi się, że jest protoplasta całej rodziny psów pasterskich o podobnym wyglądzie.

 

Pierwsze egzemplarze przywieźli do Europy kupcy węgierscy. może dlatego owczarki puli a nawet nasze nizinne bardzo przypominają tych przybyszów z Dachu Świata.

Buddyści wierzą w reinkarnacje, wielokrotne odradzanie się człowieka po śmierci, przez wstępowanie jego duszy w ciało innej istoty. Mógł to być także pies i tak często terier tybetański był uważany za istotę świętą, a nawet otaczano go kultem. Wierzono , że może znaleść się tam, gdzie żaden człowiek nie dotrze i że ma cudowna umiejętność odnajdywania zgubionych przedmiotów.

 

Teriery tybetańskie były cenione jako psy pasterskie, lekkie i zwinne potrafiłyprzy pracy biegać po grzbietach stada owiec (grzbietować), odważne i czujne pierwsze podnosiły alarm i zawiadamiały obrończe mastify o zbliżaniu się intruza. Obfita szata doskonale chroniła je przed wysokogórskim klimatem a wyjątkowo mocne kocie łapy pozwalały im na zwinne pokonywanie przeszkód. Ten pies śniegów i lodowców na łapach niby rakiety śnieżne - miał chody stabilne, był lekki, nie zapadał się więc w zaspach i nie ślizgał. Latem pasterze tybetańscy strzygli swe jaki, owce i psy. Psia wełna zmieszana z sierścią jaków służyła do wyrobu wyjątkowo poszukiwanej tkaniny chroniącej ludność przed zimnem i wilgocią.

 

Dzisiejsze teriery tybetańskie to modne psy do towarzystwa, często widuje je się na konkursach agility. Jest to pies pełen energii, wymaga wiele ruchu, niezależny. Bezwzględne posłuszeństwo nie jest jego mocną stroną. Wierny i uczuciowy, pełen rezerwy w stosunku do obcych, ale nie agresywny. Nie szczeka  bez powodu. Żyje w zgodzie z innymi psami. Jest długowieczny. Dopisuje mu często nadmierny apetyt.

 

Pierwszy standard lhasa teriera (zdaniem dr Hansa Rabera) opracował w 1901 r. Sir Lionel Jacobs. (…)

Wielki znawca Strebel pisze w 1905 r. o TT , że to psy wzrostu 30 cm a wagi 3,5 kg. 

Z początku nadawano im różne nazwy: pies chryzantema, Darjeeling, Terier lub

Dhokhi Apso.

 

Planową hodowlę zaczęła Angielka doktor Agnes Greig.

W latach dwudziestych prowadziła szpital w Cawnpore (Indie) W podzięce za udaną operacje pacjentka dała jej szczenię maści złotej z białymi znaczeniami (BUNTI)

Do suki tej dokupiła partnera i w 1926 r. wróciła do Anglii gdzie założyła hodowlę LAMLEH. (…)

 

 

 
Copyright 2013. All Rights Reserved
Design by: Winterfield's kennelrepliki rolex